X
تبلیغات
به وبلاگ گروه آمادگی دفاعی خوش آمدید

به وبلاگ گروه آمادگی دفاعی خوش آمدید

مطالبی پیرامون آموزش دفاعی

طرح درس امداد

باسمه تعا لی

سازمان آموزش پرورش استا ن اصفهان

اداره آموزش پرورش شهرستا ن تیران و کرون

 

نام درس :آمادگی دفاعی

 ش

موضوع آموزش: امد اد         آموزشگاه:......................تاریخ :                زمان:90دقیقه

 

شماره طرح درس:                                                                 مجری:محمد دادخواه

هد ف کلی:

آشنائی با ایست قلبی و تنفس مصنو عی

 

 

اهداف رفتاری در سه حیطه شناختی عاطفی و روانی حرکتی

 

  • تنفس مصنو عی را تعریف کند.
  • علائم قطع تنفس را نام ببرد.
  • انواع تنفس مصنو عی را نام ببرد.
  • تنفس مصنو عی را انجا م دهد
  • علا ئم ایست قلبی را نام ببرد.
  • علل ایست قلبی را نام ببرد.
  • ما ساز قلبی را انجام دهد.
  • به کمک کردن به آسیب دیدگان علاقمند شود.
  • اعتماد به نفس در هنگام برخورد با مصدومان که دچار قطع نفس و ایست قلبی شده اند پیدا کند

 

 

روش تد ریس

 

تو ضیحی-پرسش پاسخ-عملی

 

 

وسائل کمک آموزشی

 

 

کتا ب درسی گج و تا بلو-انوا ع پوستر مربوط به امداد -ماکت

فعالیتهای مقد ماتی

ورود به کلاس سلام و احوالپرسی بررسی وضعیت فیزیکی و روانی فراگیران و حضور و غیاب

5 دقیقه

رفتارهای ورودی

با زدید تمر ینات مطر ح شده از درس قبل-پرسش از درس قبل

25 دقیقه

ارزشیابی تشخیصی

  1. آیا تاکنون در بین دوستان یا اقوام شما کسی دچار خفگی یا ایست قلبی شده است .
  2. علا ئم خفگی چیست.
  3. علا ئم ایست قلبی چیست.
  4. علل ایست قلبی کدامند.
  5. تنفس مصنوعی یعنی چه.
  6. ما ساز قلبی یعنی چه.
  7. چگونه می توان به فرد تنفس مصنو عی و ماساز قلبی داد.
  8. انواع تنفس مصنو عی و کاربرد آن کدامند.

10 دقیقه

آمادگی و ایجاد انگیزه

 

با بیان خا طره ائی ازفردیکه دچار برق گرفتگی یا گاز گرفتگی یا غرق شدن در آب شده ز دانش آموزان می پرسیم اگر روزی در بین اقوام  شما کسی دچار ایست قلبی و یا خفگی  شود چه می کنید یا اگر همین الان کسی در کلاس دچار ایست قلبی وخفگی گرددما باید چکار کنیم آیا منتظر پزشک شویم.

 

5 دقیقه

 

 

تدریس

 

با توجه به ذهنیتی که فراگیران نسبت به  موضو ع درس پید ا کرده اند در مورد خفگی تنفس مصنوعی و انواع آن ایست قلبی و علل و عوامل آن و ماساز قلبی   صحبت می نمائیم وبا استفاده از پوسترها و ماکت به روشها ی انجام تنفس مصنو عی و ماساز قلبی می پردازیم ود پایان دانش آموزان را به نماز خانه برده از آنها می خواهیم دو نفری با توجه وزن و سن خود بصورت نمایشی تنفس مصنو عی و ماساز قلبی را انجام دهند .

 

40 دقیقه

 

دستور جلسه آینده

پرسش از درس امداد-4سوال تستی و 4سوال تشریحی از درس امداد طرح نمائید

3دقیقه

 

ثبت فعالیتها

 

فعالیتهای انجام شده در کلاس در دفتر کلاسی ثبت می گردد.

 

2دقیقه

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم بهمن 1385ساعت 11:58  توسط سرگروه  | 

طرح درس

باسمه تعا لی

سازمان آموزش پرورش استا ن اصفهان

اداره آموزش پرورش شهرستا ن تیران و کرون

 

نام درس :آمادگی دفاعی

 

موضوع آموزش: انواع سنگر شهری         آموزشگاه:......................تاریخ :                زمان:90دقیقه

 

شماره طرح درس:                                                                 مجری:محمد دادخواه

هد ف کلی:

آشنائی با سنگر شهری وانواع آن

 

 

اهداف رفتاری در سه حیطه شناختی عاطفی و روانی حرکتی

 

  • سنگر  را تعریف کند.
  • انواع سنگرشهری را نام ببرد.
  • نکات ساختن سنگر را نام ببرد.
  • از اهمیت سنگر در دفاع آگاه شود.
  • سنگر تعجیلی و با فرصت رابا هم مقا یسه کند.
  • بتواند به سرعت در مناسبترین مکا ن سنگر گیری کند.
  • هنگا م جنگ بتواند سنگر مناسبی احداث کند.
  • به دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی علاقمند شود.
  • به شرکت در فعالیتهای بسیج علاقه پیدا کند

 

 

روش تد ریس

 

تو ضیحی-پرسش پاسخ-عملی

 

 

وسائل کمک آموزشی

 

 

کتا ب درسی گج و تا بلو-انوا ع پوستر مربوط به بمباران

فعالیتهای مقد ماتی

ورود به کلاس سلام و احوالپرسی بررسی وضعیت فیزیکی و روانی فراگیران و حضور و غیاب

5 دقیقه

رفتارهای ورودی

با زدید تمر ینات مطر ح شده از درس قبل-پرسش از درس قبل

25 دقیقه

ارزشیابی تشخیصی

1.        سنگر یعنی چه

2.        هنگا م جنگ و یا بمباران برای نجات  جا ن خود و دیگران چه باید کرد.

3.       هنگام جنگ چه مکانهائی برای سنگر گیری مناسب هستند.

4.       چگو نه میتوان میدان دید و تیر را افزایش داد.

10 دقیقه

آمادگی و ایجاد انگیزه

 

با بیان خا طره ائی ازجنگ از دانش آموزان می پرسیم اگر روزی به مدرسه شما حمله شود وشما مجبور به دفاع شوید چه میکنید.در کجای مدرسه سنگر می سازید و مکانهای مناسب آن کجا هستند.

 

5 دقیقه

 

 

تدریس

 

با توجه به ذهنیتی که فراگیران نسبت به  موضو ع درس پید ا کرده اند در مورد سنگر شهری و انواع آن  صحبت می نمائیم وبا استفاده از پوسترها  به توضیح انواع سنگر تعجیلی و با فرصت شامل معمولی و حلزونی و نبشی شکل  می پردازیم و سپس فراگیران را به بیرون از کلاس برده از آنها می خواهیم عملا با استفاده از امکانات موجود سنگر گیری نمایند.

 

40 دقیقه

 

دستور جلسه آینده

پرسش از درس انواع سنگر-4سوال تستی و 4سوال تشریحی از درس انواع سنگر طرح نمائید

3دقیقه

 

ثبت فعالیتها

 

فعالیتهای انجام شده در کلاس در دفتر کلاسی ثبت می گردد.

 

2دقیقه

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم بهمن 1385ساعت 11:1  توسط سرگروه  | 

مرگ و میر باز ما ند گا ن پس از انفجار های هسته ا ی

مرگ و میر باز ما ند گا ن پس از انفجار های هسته ا ی

مهمتر ین عوامل مرگ و میر باز ما ند گا ن پس از انفجار های هسته ای عبارتند از:

 

1) کا هش گرمای هوا تا 15-و30-درجه سا نتیگراد به مدت نزدیک به60 تا100روز

 

2) گرسنگی به علت نابود شدن مواد غذائی و کشاورزی و از میان رفتن اکو سیستم میان گیاهان و جانداران

 

3) وجود بیماری عفونی –بیمار ی های اشعه ای –عد م بهداشت فردی و گروهی-نبودن پزشک-نبودن پرستار و مراقبت های پزشکی –وجود پلشت و آلوده که به خاک سپرده نشدهاند و جانوران بیماری  ز ا

 

4) وجو د بارشهای اتمی تا اندازه 200 رادیان پس از نخستین روز بمباران که به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت

 

5) افزایش اشعه ماورائ بنفش به علت از میان رفتن ازن موجود در جو

 

6) آتش سوزی ثانویه در شهر ها وجنگلها که با فر بردن گازهای سمی وگازمنو کسید کربن به درون ششهای انسان باعث مرگ و میر بیشتر می شود.

 

7) تاریکی ناشی از وجود دود در فضا که مو جب کا هش فتوسنتز و اختلال در بینائی می شود.

 

8) به علت نبودن روشنائی  برخورد و وارد شدن ضر به های مرگبار حتمی است.

 

 

بمبهای هسته ای حرارتی که عامل انفجار وآزاد کننده انرزی هستند ، موجها ی انفجاری پد ید می آورند و مستقیما به گوشها ،ششها و شکم آسیب می رسانند. این موجها سبب پاره شدن پرده گوش و قطع زنجیره استخو انی گوشها ،خونریزی در گوش ،کری،صدا کردن گوشها و سر گیجه است.

 

در بمباران هیروشیما حدودا 1% زنده ماندگان به پارگی پرده های  گوش و شمار کمی از باز ماندگا ن دچار کری دائمی شد ند.فشار میان 12تا60 پوند در هر اینچ مربع موجب بیشتر شدن فشار هیدرو استا تیک عروق ریه ودر نتیجه خو نریزی مویرگ های ریه است.قطع تروماتیک،شکستگی اعضا ئ بدن ،ضربه های مغزی ،پرتاب شدن شخص به هوا ،افتادن سنگ، آجر، شیشه های شکسته، چوب و فلزات ، از دیگر آسیب های باد و هوای متراکم حاصل از انفجار است.

 

انفجار حرارتی بمب در هیروشیما و ناکازاکی سبب شد که شمار بسیاری از مردم زیر آوار ساختمانها مد فون شوند . مرگ و میر ناشی از پرتو اتمی این گونه جنگ افزارهای بسیار بیشتر از اثرات انفجاری و حرارتی است . اگر پر تو های اتمی بیشتر از 3000راد روی سیستم اعصاب مرکزی اثر بگذارد عارضه های زیر پدید می آیند:

 

-اختلال در راه رفتن،بهم خوردن تعادل،خواب آلودگی،تشنج و اغما،خونریزی های کوچک در مغز،عدم اطمینان از درمان.

-همچنین نزد افرادی که750تا3000راد پرتو دریافت کردهاند،نشا نه هائی از قبیل:نشانه های گوارشی کشنده،بی اشتهائی، تهوع و قی ،اسهال و اسهال خونی دیده می شود . در حالتهای نامبرده بالا ،شخص مصدوم باید در مراکز مجهز پزشکی و بیمارستانی ،زیر درمان قراار گیرد.

 

                                                                        گروه آمادگی دفاعی شهرستان تیران و کرون

                                                                               محمد دادخواه

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم بهمن 1385ساعت 11:41  توسط سرگروه  | 

السلام علیک یا ثارالله

به نام خدا

السلام علیک یا ثارالله

دیباچه عشق وعاشقی باز شود

دلها همه آماده پروازشود

بابوی محرم الحرام توحسین(ع)

ایام عزا وغصه آغاز شود

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم بهمن 1385ساعت 21:49  توسط سرگروه  |